آموزش سه تار بصورت گوشی بهتر است یا نت خوانی؟

آموزش سه تار بصورت گوشی بهتر است یا نت خوانی؟

هنگام شروع یادگیری سه تار معمولا هنرجویان سوالاتی را در مورد اصول و روش‌های یادگیری از مدرسین خود می‌پرسند. یکی از این سوالات این است که آموزش سه تار بصورت گوشی بهتر است یا نت خوانی؟ باید در جواب بگوییم یکی از مهم‌ترین نکاتی که باعث پیشرفت در راه یادگیری سه تار می‌شود آموزش صحیح آن است. ما در این مقاله سعی کردیم تا به شما بگوییم کدام روش یادگیری سه تار بهتر است تا شما را در این انتخاب مهم راهنمایی کنیم.

اینکه هنرجو بخواهد به نواختن سه تار از طریق گوش بپردازید، امری کاملا طبیعی است. چرا که نوازنده‌ها دوست دارند آهنگی را که می‌شنوند سریع و بدون نت از طریق گوش بنوازند. همچنین بعضی از هنرجویان علاقه به یادگیری تئوری موسیقی و نت خوانی ندارند و ترجیح می‌دهند یادگیری سه تار بدون نت را انتخاب کنند.

نواختن سه تار از طریق گوش یعنی چه؟

نواختن سه تار از طریق گوش به معنی آن است که نوازنده بر روی گوش موسیقی خود کار کرده باشد. در این حالت هنرجو با شنیدن یک قطعه نت‌های آن را تشخیص می‌دهد و می‌نوازد. اگر دوست دارید به آموزش سه تار بصورت گوشی بپردازید باید به این نکته توجه کنید که لازم است گوش موسیقی خود را حسابی تقویت کنید. این امر زمان‌بر است و نیاز به تمرین فراوان و مستمر دارد. در آموزش سه تار بدون نت مدرس نت‌های قطعه را آنقدر برای هنرجو تکرار می‌کند تا هنرجو با تقلید از او بتواند آن قطعه را همانند استادش بنوازد. معمولا هنرجویانی که می‌خواهند سریع قادر به نواختن قطعه مورد نظرشان شوند و یا رویای تبدیل شدن به یک نوازنده حرفه‌ای را ندارند به یادگیری سه تار از طریق گوش اکتفا می‌کنند.

نواختن سه تار از طریق نت خوانی

در نواختن سه تار از طریق نت خوانی مشخص است که نوازنده می‌بایست نحوه نت خوانی سه تار را کاملا آموزش ببیند. برای یادگیری سه تار در این روش مدرس نت‌ها، علائم نت خوانی و اصول آن را به هنرجو آموزش می‌دهد. در روش آموزش سه تار از طریق نت خوانی هنرجو قادر است با دیدن نت‌های یک قطعه، آن را بدون کم و کاست و تمیز بنوازد.

آموزش سه تار-نت خوانی

نقش استعداد در آموزش سه تار بصورت گوشی

 به عقیده بعضی از مدرسین یادگیری سه تار از طریق گوش بیشتر یک استعداد ذاتی است. زیرا نوازندگانی که گوش موسیقی قوی‌تری دارند به راحتی می‌توانند ملودی قطعات را در ذهن خود پردازش کنند و بنوازند. بعضی هنرجویان به طور ذاتی گوش موسیقی بهتری نسبت به سایرین دارند. این افراد در مدت زمان کمتری نت‌های یک قطعه را بر روی ساز خود پیاده می‌کنند. معمولا این هنرجویان چون درک بالاتری از نت‌ها و قطعات موسیقی دارند، لذت بیشتری نیز در هنگام نواختن ساز می‌برند.

 اما آیا آموزش سه تار بصورت گوشی فقط برای این افراد ممکن است؟ در جواب باید بگوییم خیر. درست است که استعداد ذاتی در تشخیص نت‌ها و در نتیجه سرعت پیشرفت و یادگیری هنرجو تاثیرگذار است. اما هنرجویان دیگر نیز با تمرین روزانه و اشتیاق می‌توانند گوش موسیقیایی خود را تقویت کنند. چرا که مهارت شنیداری قوی در موسیقی علاوه بر نواختن سه تار، در آهنگسازی و دیگر فعالیت‌های مربوط به موسیقی نیز بسیار کاربردی است.

آموزش سه تار از طریق گوش

آموزش سه تار بصورت گوشی بهتر است یا نت خوانی؟

در آموزش موسیقی، نت‌ها حکم حروف الفبا را دارند. بنابراین اگر در یادگیری سه تار به آموزش نت خوانی نپردازید مانند شخص بی‌سوادی می‌شوید که هربار برای یادگیری آهنگ مورد علاقه خود باید از مدرسین سه تار کمک بگیرید. اگر دوست دارید فقط تعدادی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را با سه تار بنوازید آموزش سه تار بصورت گوشی برای شما مناسب است.

اما اگر به نت خوانی سه تار مسلط شوید می‌توانید هر قطعه‌ای را که دوست دارید از روی نت آن بنوازید. آموزش سه تار از طریق نت خوانی یک روش استاندارد است و هنرجو می‌تواند دقیق و منظم قطعات سه تار را بنوازد. آموزش سه تار بصورت نت خوانی نقش زیادی در گروه‌نوازی دارد چرا که استفاده از نت، نوازندگان را هماهنگ و منظم می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید در آینده به یک نوازنده حرفه‌ای تبدیل شوید باید حتما نحوه نت خوانی سه تار را کاملا آموزش ببینید.

اگر در یادگیری سه تار صرفا به نت خوانی بسنده کنید باعث می‌شود فقط با در دست داشتن نت یک آهنگ قادر به نواختن آن باشید. بنابراین بدون داشتن نت‌ها ممکن است نتوانید آن قطعه را بنوازید. البته این نقطه ضعف این روش نیست. بلکه یادگیری نت خوانی یک شیوه اصولی است که نوازنده از طریق آن می‌تواند قطعه را منظم و در کمترین زمان ممکن بنوازد.

حال باید در جواب به سوالی که پرسیدیم یعنی آموزش سه تار بصورت گوشی بهتر است یا نت خوانی بگوییم، پیشنهاد ما این است که در ابتدا بصورت اصولی به یادگیری نت‌ها و نت خوانی بپردازید تا کمی در نواختن سه تار پیشرفت کنید. سپس با تمرینات شنیداری و بصورت روزانه به تقویت گوش موسیقی خود بپردازید. در این حالت وقتی آهنگی را می‌شنوید خیلی سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید ملودی آن را تشخیص دهید و قطعه را اصولی بنوازید.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تفاوت آموزش سه تار بصورت گوشی و نت خوانی را بررسی کنیم. همانطور که دانستید برای تبدیل شدن به یک نوازنده حرفه‌ای بهتر است هر دو روش را در کنار هم و توسط یک استاد توانا بیاموزید. در صورتی که از علاقه‌مندان به یادگیری سه تار هستید می‌توانید به مجوعه سه لا چنگ بپیوندید و در کنار بهترین اساتید آموزش سه تار آنلاین از سرتاسر کشور، به یادگیری این ساز خوش‌صدا بپردازید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 91015489-021 تماس حاصل نمایید و یا فرم مشاوره زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

جهت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

دیدگاه‌ها ۰